"Szefie, angażuj zespół. Jak motywować grupę Decision Making for Leaders"- recenzja książki Roberta Zycha. - TalentSfera "Szefie, angażuj zespół. Jak motywować grupę Decision Making for Leaders"- recenzja książki Roberta Zycha. - TalentSfera
“Szefie, angażuj zespół. Jak motywować grupę Decision Making for Leaders”- recenzja książki Roberta Zycha.

Ciekawa książka, którą przeczytasz w jeden weekend.  “Must have” w biblioteczce nowych szefów i tych którzy chcą nauczyć się angażować wielopokoleniowy zespół. 

Jednym ze współczesnych wyzwań nie tylko HR, ale całych organizacji w zarządzaniu pracownikami jest tzw. „employee experience”, czyli całokształt odczuć, jakie firma wywołuje już na etapie rekrutacji wśród kandydatów i pracowników, poprzez onboarding, zbudowanie zaangażowania pracowników, aż po proces odejścia pracownika z organizacji. Model szefa zmienia się z dyrektywnego na bardziej partnerski, angażujący.

Na rynek pracy wchodzi pokolenie Y, które często jest postrzegane jako opornych na krytykę, zarozumiałych. Jak komentuje to Robert Zych, autor m.in. publikacji „Szefie angażuj zespół- Jak motywować grupę metodą Decision Making for Leaders”?

„(…) Część szefów przyzwyczajona do bardzo zaangażowanych, pokornych i wytrwałych pracowników z pokoleń wcześniejszych może tak postrzegać niechęć do pokolenia Y do nadgodzin czy podporządkowania się. Ale przyczyną tych zachowań nie jest egoizm czy arogancja. Przeciwnie, przedstawiciele pokolenia Y dyskutują z szefem, bo są zaangażowani i chcą wspólnie znajdować najlepsze rozwiązanie. Jeżeli szef umiejętnie pokieruje ich pracą, mądrze przydzieli im zadania, to są w stanie wypracować rzeczy spektakularne. A jeśli damy im sztywne ramy i zamkniemy się na ich sugestie, ryzykujemy, że stracą motywację i zrezygnują z pracy.”

Jest to fragment wywiadu jaki udzielił Robert Zych, który stanowi przedmowę książki „Szefie angażuj zespół. Jak motywować grupę metodą Decision Making for Leaders”.  Bardzo ciekawy wstęp jest zachętą do przeczytania całej publikacji. Stanowisko autora książki na temat postrzegania pokolenia Y jest odmienne od wielu komentarzy managerów, które można przeczytać w dyskusjach na portalach biznesowych. Autor książki udziela rad, które pomogą wielu przełożonym angażować swój zespół. Dla pokolenia Y, a wkrótce Z istotna jest atmosfera akceptacji, współpracy i poczucie współtworzenia organizacji. Uczy jak sprawnie ocenić sytuację używając czynników sytuacyjnych, aby podjąć właściwą decyzję. Współczesny lider musi być elastyczny i umieć dostosować swój styl prowadzenia zespołu do sytuacji rynkowej i oczekiwań środowiska. Model Decision Making for Leaders wprowadza pięć różnych sposobów angażowania zespołów i podpowiada w jakich sytuacjach dany model będzie najbardziej efektywny, aby bardziej świadomie przygotować się do prowadzenia zespołu, aby stawał się efektywny.

Ponad 18 lat doświadczenia zawodowego i znakomity warsztat trenerski

to dobry powód, aby poświęcić czas na zapoznanie się z książką, która w sposób rzeczowy i oparty na przykładach opisuję, dlaczego warto zainteresować się metodą Decision Making for Leaders, wyjaśnia, jak korzystać z kontinuum partypacyjnego, czynników sytuacyjnych w modelu Vrooma. Jest to doskonały podręcznik dla każdego początkującego szefa, ale także dla tych, którzy mają już spore doświadczenie, a chcą odnaleźć się w nowych realiach na rynku. Solidna dawka wiedzy, poparta przykładami oraz pytaniami, które każdy lider powinien sobie zadać przed podjęciem decyzji. Autor przygotował także listę publikacji, które każdy początkujący szef powinien znać, a także „mini ściągę”, którą warto mieć w swoim dyrektorskim biurku.

Duża część teoretyczna napisana jest bardzo przystępnie, a co za tym idzie, szybko można ją przyswoić i wdrożyć.

Wg. Vrooma definicja przywództwa to proces motywowania i aktywizowania innych do wspólnej pracy, aby sprostać wielkim wyzwaniom.

Vroom tworząc model angażowania zespołu opierał się na kontinuum partycypacyjnym Tannebauma i Schmidta, każdy z pięciu stylów przywódczych, czyli stopni angażowania zespołu w proces decyzyjny ma inną wartość punktową. Zych, opisuję dokładnie schemat, dzięki któremu dowiesz się, kiedy podjąć decyzję samodzielnie, a kiedy skonsultować się z zespołem bądź jednostką. Jak zastosować się do tego modelu, kiedy zespół to silne osobowości, gdy w zespole pojawiają się konflikty, a organizacja jest w trudnym etapie. Jak przekazywać trudne decyzję, w tym także o zwolnieniu pracownika.

Podsumowując, Książka Roberta Zycha Szefie, angażuj zespół. Jak motywować grupę metodą Decision Making for Leaders to prawie 300 stron dobrze podanej, konkretnej wiedzy. Nie ma tu miejsca na lanie wody, nie ma zbędnych historii i opowieści. To pigułka dla każdego szefa, ale nie powinni obok niej przejść obojętnie managerowie niższego szczebla, którzy w przyszłości zmierzą się z wyzwaniem, jakim jest bycie szefem.

 

Podobał Ci się artykuł? Zostaw swój komentarz i przekaż dalej!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error

Spotkajmy się w mediach społecznościowych!