Znów o słowach kluczowych w CV.
To, że współczesne CV powinno być naszpikowane słowami kluczowymi jak sernik rodzynkami wie każdy, kto w ostatnim czasie aplikował na ogłoszenia o pracę. Problem pojawia się jednak z ich właściwym dobraniem.
Jaki jest podstawowy błąd w CV?
Jak dobrać słowa kluczowe?
Przydatne narzędzie do szukania słów kluczowych do CV po angielsku.
Według niektórych źródeł panuje rynek pracownika i teoretycznie to kandydat powinien wybierać sobie idealnego pracodawcę i w wielu przypadkach tak jest, pomimo to średni czas poszukiwania pracy to od 6 do 12 miesięcy. Odpowiednie słowa kluczowe mogą przyspieszyć ten proces, chociażby poprzez przedostanie się przez system ATS – (programy do selekcji cv) lub umożliwienie „odnalezienia” się przez rekrutera w sieci np. LinkedIn.
Wiemy, że są ATS, wiemy, że trzeba wpisywać słowa kluczowe i naszym zdaniem umieszczamy je w CV, ale zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne brak. Gdzie jest problem?
Podczas pisania CV powinniśmy pamiętać, że jest to dokument dla pracodawcy. Naszym celem jest pokazanie jakie mamy kwalifikację, aby ubiegać się o proponowane stanowisko. Jak jest w praktyce? W CV umieszczamy wszystkie informację od przedszkola do ostatniego stanowiska. Piszemy słowa kluczowe, czyli podkreślamy nasze mocne strony, ale nie konfrontując tego z oferowanym stanowiskiem.
Szukając słów kluczowych sprawdźmy kilka ogłoszeń, które nas interesują. Po przeanalizowaniu opisu stanowisk wybierzmy słowa, które pojawiają się najczęściej. Zwróćmy uwagę na rzeczowniki, ale pamiętajmy, żeby w CV umieścić je w towarzystwie aktywnego czasownika🐱🚀😊 W ten sposób zbudujesz obraz tego, co udało Ci się osiągnąć. Oczywiście pamiętaj o liczbach i faktach.
Np. Budowałem zespół (aktywny czasownik+ słowo klucz), zwiększyłem sprzedaż o 10%,
Przygotowując CV w wersji angielskiej możemy skorzystać z kilku ciekawych narzędzi, które ułatwią nam wyszukanie właściwych słów kluczowych. Jednym z nich jest Jobscan.
Możesz tutaj sprawdzić dopasowanie CV, do oferty pracy, która Cię interesuje. Przeanalizujemy też w ten sposób nasz profil na Linkedin.
Ostatnio jednym z moich ulubionych i darmowych narzędzi jest REWORDIFY. Tutaj narzędzie rozbiera nasze CV na pojedyńcze słowa i zakreśla rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki itd. na różne kolory. Dokumenty możemy również posortować np. pokazać same rzeczowniki, albo czasowniki.
Jak z niego korzystać?
Zobaczmy na przykładzie
Tak wygląda przykładowa oferta po przeskanowaniu przez Rewordify parts of speech.
Po wybraniu rzeczowników
W ten sposób analizujemy oferty pracy, wybieramy słowa , które pojawiają się najczęściej. Kolejnym krokiem jest prześledzenie swojego doświadczenia i kwalifikacji i uzupełnienie swojego cv słowami kluczowymi.
Słowa kluczowe powinny także znaleźć się w naszym profilu Linkedin, zwłaszcza w nagłówku, to ułatwia pracę rekruterom i zwiększa szansę na kontakt w sprawie ciekawej oferty pracy.
Znasz jakieś inne narzędzia? Zostaw swój komentarz.
Podobał Ci się wpis udostępnij go innym. Dziękuje!