Znów o słowach kluczowych w CV.

To, że współczesne CV powinno być naszpikowane słowami kluczowymi jak sernik rodzynkami wie każdy, kto w ostatnim czasie aplikował na ogłoszenia o pracę. Problem pojawia się jednak z ich właściwym dobraniem. 

Jaki jest podstawowy błąd w CV?

Jak dobrać słowa kluczowe?

Przydatne narzędzie do szukania słów kluczowych do CV po angielsku.

PODSTAWOWY BŁĄD W CV

Według niektórych źródeł panuje rynek pracownika i teoretycznie to kandydat powinien wybierać sobie idealnego pracodawcę i w wielu przypadkach tak jest, pomimo to średni czas poszukiwania pracy to od 6 do 12 miesięcy. Odpowiednie słowa kluczowe mogą przyspieszyć ten proces, chociażby poprzez przedostanie się przez system ATS – (programy do selekcji cv) lub umożliwienie „odnalezienia” się przez rekrutera w sieci np. LinkedIn.

Wiemy, że są ATS, wiemy, że trzeba wpisywać słowa kluczowe i naszym zdaniem umieszczamy je w CV, ale zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne brak.  Gdzie jest problem?

Podczas pisania CV powinniśmy pamiętać, że jest to dokument dla pracodawcy. Naszym celem jest pokazanie jakie mamy kwalifikację, aby ubiegać się o proponowane stanowisko. Jak jest w praktyce? W CV umieszczamy wszystkie informację od przedszkola do ostatniego stanowiska. Piszemy słowa kluczowe, czyli podkreślamy nasze mocne strony, ale nie konfrontując tego z oferowanym stanowiskiem.

JAK DOBRAĆ SŁOWA KLUCZOWE?

Szukając słów kluczowych sprawdźmy kilka ogłoszeń, które nas interesują. Po przeanalizowaniu opisu stanowisk wybierzmy słowa, które pojawiają się najczęściej. Zwróćmy uwagę na rzeczowniki, ale pamiętajmy, żeby w CV umieścić je w towarzystwie aktywnego czasownika🐱‍🚀😊 W ten sposób zbudujesz obraz tego, co udało Ci się osiągnąć. Oczywiście pamiętaj o liczbach i faktach.

Np. Budowałem zespół (aktywny czasownik+ słowo klucz), zwiększyłem sprzedaż o 10%,

PRZYDATNE NARZĘDZIE DO SZUKANIA SŁÓW KLUCZOWYCH DO ANGIELSKIEJ WERSJI CV.

Przygotowując CV w wersji angielskiej możemy skorzystać z kilku ciekawych narzędzi, które ułatwią nam wyszukanie właściwych słów kluczowych. Jednym z nich jest Jobscan.

Możesz tutaj sprawdzić dopasowanie CV, do oferty pracy, która Cię interesuje. Przeanalizujemy też w ten sposób nasz profil na Linkedin.

Ostatnio jednym z moich ulubionych i darmowych narzędzi jest REWORDIFY. Tutaj narzędzie rozbiera nasze CV na pojedyńcze słowa i zakreśla rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki itd. na różne kolory. Dokumenty możemy również posortować np. pokazać same rzeczowniki, albo czasowniki. 

Jak z niego korzystać?

  1. Wejdź na stronę Rewordify.
  2. Skopiuj ofertę pracy, która Cię interesuję w żółte pole.
  3. Kiliknij w “Rewordify text.”
  4. Kliknij w “Parts of speech”

Zobaczmy na przykładzie 

Tak wygląda przykładowa oferta po przeskanowaniu przez Rewordify parts of speech.  

Po wybraniu rzeczowników

W ten sposób analizujemy oferty pracy, wybieramy słowa , które pojawiają się najczęściej. Kolejnym krokiem jest prześledzenie swojego doświadczenia i kwalifikacji i uzupełnienie swojego cv słowami kluczowymi. 

Słowa kluczowe powinny także znaleźć się w naszym profilu Linkedin, zwłaszcza w nagłówku, to ułatwia pracę rekruterom i zwiększa szansę na kontakt w sprawie ciekawej oferty pracy. 

Znasz jakieś inne narzędzia?  Zostaw swój komentarz. 

Podobał Ci się wpis udostępnij go innym. Dziękuje!

error

Spotkajmy się w mediach społecznościowych!